KULTURA KONTRA NAŁOGI 2015
SOS dla bezpieczeństwa – profilaktyczne widowisko muzyczno-językowe

W barwnie udekorowanym atrium naszego liceum już po raz jedenasty gościły radosne klimaty kontrkultury pokolenia Dzieci Kwiatów. Był piątek, 19 czerwca. W oczekiwaniu na zbliżające się wakacje, w nagrodę za całoroczną pracę, niezrażeni lekko deszczową aurą, przebrani w stroje z epoki hippisowskiej uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście bawili się razem przy kultowych przebojach lat 70-tych.
Program poprowadził niezawodny, zgranyduet konferansjerów – Magdalena Ciuba i Krzysztof Kaczkiełło. Uczniowie przygotowali scenariusz całej imprezy z uwzględnieniem edukacyjnych treści o charakterze profilaktycznym.
Pierwszym punktem programu był występ zdobywcy licznych nagród w tańcu współczesnym i jazzowym z elementami akrobatyki, Szymona Sztaby - który na zaproszenie Tomka Leśniaka przyjechał do nas z Pilzna i do „Earth Song” Michaela Jacksona wykonał imponującą solówkę tematycznie związaną z widowiskiem. W tegorocznej edycji zadebiutował prowadzony przez Tomka Leśniaka i Gabrielę Klechę zespół taneczny TurboDorsze w składzie Karolina Adamczyk, Klaudia Armata, Gabriela Klecha, Ewa Kozub, Tomek Leśniak, Michał Machowski, Beata Majocha, Daria Matłosz, Joanna Mazur, Karolina Piskadło, Daria Świstak i Jagienka Włodyka. Grupa wykonała opracowany przez Tomka Leśniaka układ do utworu „Aquarius”, którym tradycyjnie rozpoczynamy czerwcowe koncerty.
Usłyszeliśmy aż 29 niezapomnianych przebojów zaśpiewanych przez naszych utalentowanych wokalnie uczniów - Edytę Bożek, Gabrielę Klechę, Gabrielę Kremską, Klaudię Kurpiel, Tomasza Leśniaka, Martynę Maternę, Justynę Mularską, Szymona Ossowskiego, Klaudię Winiarską i Weronikę Zając. Warto odnotować, że w gronie wykonawców gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im.Orła Białego. Wiktor Zając przy gitarowym akompaniamencie starszej siostry, Weroniki Zając, zaśpiewał przebój Kasi Sobczyk „O mnie się nie martw” a Jasiu Czarnik zagrał na keyboardzie „Poszłabym za tobą” Miry Kubasińskiej i zespołu Breakout oraz „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy.
O dekorację szkoły i atrium zadbał zespół w składzie Anna Pierzchała, Wioletta Rutka, Magdalena Zięba, Ewa Ruszała i Daria Matłosz. W scenografii wykorzystano liczne prace plastyczne absolwentki naszego LO, Dominiki Materny. Opiekę nad sprzętem nagłaśniającym sprawowali Maciej Moskal i Sebastian Matłosz.
Krystian Lachor, Sebastian Matłosz i Seweryn Stodolak stanowili zespół dokumentujący przebieg imprezy, filmując i fotografując jej przebieg. W skład zespołu porządkowego weszli uczniowie klasy 2A i 1A – wyrazy podziękowania za piękną postawę i sprawną współpracę należą się Pawłowi Dziokowi, Hubertowi Jakobsze i Marcinowi Czepieli.
Dziękujemy pracownikom sekretariatu, panu Mariuszowi Zamorskiemu i pani Basi Ziobro za pomoc i współpracę przy organizacji koncertu.
Organizację imprezy oraz zakup nagród rzeczowych dla najbardziej zaangażowanych uczniów hojnie wsparli sponsorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzyżowie
Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie, „Logos” Biuro Rachunkowe i Doradztwa Podatkowego Marcin Lisak, Piekarnia Tradycyjna Józef Franczak, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Strzyżowie, Księgarnia Nova w Strzyżowie, Firma Handel-Usługi Alicja Jagodzińska, Firma „Janko”, Agnieszka, Janusz, Bartłomiej Adamczyk, Cukiernicza Spółdzielnia „Roksana” w Strzyżowie, NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania w Strzyżowie.
Koncert miał charakter integracyjnej imprezy środowiskowej. Oprócz wymienionego wyżej gościa specjalnego, Szymona Sztaby swoją obecnością zaszczycili nas wiceburmistrz – p. Dagmara Preisner, Dyrektor Muzeum Samorządowego – p. Monika Bober, pracownicy Domu Kultury Sokół, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie, Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie oraz zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, po raz kolejny towarzyszący nam na koncercie Kultura Kontra Nałogi, Brytyjczycy – niezawodna para, państwo Dorota i Stephen Cooper.
Muzyczno-językowe widowisko profilaktyczne, jako nowy typ strategii promocji bezpiecznej zabawy i wychowania w trzeźwości wydaje się idealnie trafiać do młodych ludzi, dla których muzyka i taniec są formami bliskimi i atrakcyjnymi, a wyrażone w języku obcym oraz ojczystym treści piosenek poprzez afirmację wolności, miłości i pokoju promują uniwersalne, ponadczasowe wartości bliskie sercu młodego człowieka. Mamy nadzieję, że impreza zintegrowała środowisko i dodatkowo wpłynęła pozytywnie na promocję szkoły w tymże środowisku kształtując wizerunek szkoły bezpiecznej, propagującej zdrowy styl życia bez nałogów.
Życzymy wspaniałych, słonecznych wakacji i zapraszamy za rok
Organizatorzy: Barbara Leśniak, Bożena Baranowska, Barbara Modliszewska.
B.Leśniak
08.07.2015